MENU
021 32 92 84

Poljička cesta 35, Split

MENU

 

adresa: Poljička cesta 35, Split
savjetovanje@ffst.hr

voditeljica Centra
prof. dr. sc. Maja Ljubetić

Administrativna potpora Centra
Vesna Matijaš Rakonjac, dipl. iur.

 

Centar za savjetovanje studenata Filozofskog fakulteta studentima Sveučilišta u Splitu pruža usluge individualnog savjetovanja, odnosno pomoć u rješavanju osobnih poteškoća i unaprjeđivanju kvalitete života. Također, Centar organizira i aktivnosti grupnog savjetovanja, javna predavanja, tribine, tematske radionice i treninge posvećene unaprjeđenju akademskih i životnih vještina kao i psihoedukativne tečajeve i edukacije. 


Savjetodavne aktivnosti

Centar za savjetovanje studenata Filozofskog fakulteta studentima Sveučilišta u Splitu pruža usluge individualnog i grupnog savjetovanja s ciljem pružanja pomoći i podrške studentima u rješavanju osobnih teškoća, postizanju akademskih uspjeha, povećanju efikasnosti studiranja i unaprjeđenju kvalitete života.  Usluge individualnog savjetovanja pri Centru su besplatne, a svim korisnicima usluga individualnog savjetovanja jamčimo povjerljivost.


Edukativne aktivnosti

Centar za savjetovanje studenata organizira brojne edukativne aktivnosti koje uključuju javna predavanja, tribine, tematske radionice i treninge posvećene unaprjeđenju akademskih i životnih vještina kao i psihoedukativne tečajeve i edukacije. 


 


Članovi centra

  1. izv. prof. dr. sc. Vesna Antičević
  2. prof. dr. sc. Ivana Batarelo Kokić
  3. Bruno Barać, asist.
  4. Adrijana Bedrica, prof. psih.
  5. doc. dr. sc. Ivan Buljan
  6. Ivana Jambrović Čugura, prof. psih.
  7. izv. prof. dr. sc. Darko Hren
  8. doc. dr. sc. Katija Kalebić Jakupčević
  9. prof. dr. sc. Goran Kardum
  10. Dina Klarić, prof. psih.
  11. izv. prof. dr. sc. Morana Koludrović
  12. Mirjana Kutleša, prof. ped.
  13. prof. dr. sc. Maja Ljubetić
  14. dr. sc. Toni Maglica, postdok.
  15. doc. dr. sc. Anita Mandarić Vukušić
  16. Mara Marasović, dipl. ped.
  17. Antonia Peroš, dipl. psih.
  18. Marijana Petrić Maršić, dipl. psih.
  19. prof. dr. sc. Ina Reić Ercegovac
  20. Ines Roso Perić, prof. psih.
  21. Nelija Rudolfi, prof. psih.
  22. Tamara Slavinjak, prof. soc. ped.
  23. Petra Lozančić, mag. ped.
  24. Jelena Suša; mag. soc. ped.


 


Edukativni film protiv diskriminacije i uznemiravanja na Sveučilištu u Splitu


Obavijesti

12.05.2023
Cjeloživotno učenje, osobna i profesionalna dobrobit tema je radionice u kojoj će sudionici više saznati o važnosti ove još uvijek nedovoljno prepoznate, ali iznimno važne teme! Sudionici radionice će više saznati o mogućnostima stjecanja novih kvalifikacija i prekvalifikacija u okviru cjeloživotnog obrazovanja, kao i o vaučerima i mikrokvalifikacijama. Radionica će se održati 17.05.2023. u 18h u učionici P3 na Filozofskom fakultetu Split (Poljička 35). Namijenjena je studentima i zaposlenicima Sveučilišta u Splitu te svim zainteresiranim građanima. Zbog ograničenog broja sudionika obavezne su prijave na obrazac:  https://forms.gle/7vXSd1o6DsiqKs737 Edukaciju će održati izv. prof. dr. sc. Morana Koludrović, voditeljica Centra za istraživanje i razvoj cjeloživotnog obrazovanja Filozofskog fakulteta u Splitu te voditeljica Centra za cjeloživotno obrazovanje Sveučilišta u Splitu. Organizatori radionice su Centar za savjetovanje studenata Filozofskog fakulteta Split te Centar za cjeloživotno obrazovanje i Ured za upravljanje karijerama Sveučilišta u Splitu.
05.05.2023
Uvjerenja su ono što smatramo istinitim o sebi, drugima i o svijetu. Imaju snažan utjecaj na kvalitetu našeg iskustva, a isto tako snažno utječu i na naše ponašanje. Zamislite ih kao zakone po kojima živite, ili kao da su boja na lećama vaših naočala. Ako je boja crna i vaš pogled na svijet i sebe je crn. Ako je boja ružičasta takav je i vaš pogled na okolinu, odnosno vaše iskustvo s okolinom. Kada vjerujemo da je nešto istina, to je kao da našem mozgu šaljemo naredbu kako će vidjeti, protumačiti ono što se dogodilo. To nam rade naša uvjerenja i tako upravljaju našim odlukama. Iz toga slijedi da naša uvjerenja mogu biti osnažujuća ili ograničavajuća. Ako je naše uvjerenje osnažujuće (npr. Uvijek sam do sada pronašla/pronašao rješenje za problem, pa ću i sada) bit ćemo motivirani da postignemo cilj. Ako je naše uvjerenje ograničavajuće (npr. Ja to ne mogu.) ono će nas voditi prema tome da doživimo neuspjeh. Kakva su tvoja uvjerenja i kako ona utječu na tvoj proces odlučivanja? Mogu li se uvjerenja mijenjati i kako? Na ta pitanja odgovor ćete dobiti na ovoj radionici. Radionica će se održati 11.05.2023. od 18,20 - 19,50 h u učionici P3 na Filozofskom fakultetu Split (Poljička 35). Namijenjena je studentima i zaposlenicima Sveučilišta u Splitu. Zbog ograničenog broja sudionika obavezne su prijave na obrazac:  https://forms.gle/jff4LK4NQT77Tuhq5 Organizatori radionice su Centar za savjetovanje studenata Filozofskog fakulteta Split te Ured za upravljanje karijerama Sveučilišta u Splitu. Voditeljica radionice je Marijana Petrić Maršić, diplomirana psihologinja s dugogodišnjim iskustvom rada u sustavu odgoja i obrazovanja. Nakon različitih edukacija (realitetna terapija, savjetodavne vještine, rad sa asocijativnim kartama, medijacija...) započela je sa edukacijom iz kognitivno-bihevioralne terapije koju privodi kraju. Primarni profesionalni interes je savjetodavni/psihoterapijski rad sa mladima i odraslima te radionički rad s mladima. 
02.05.2023
https://mzo.gov.hr/istaknute-teme/natjecaji-196/prijevoz-studenata-s-invaliditetom-za-akademsku-godinu-2022-2023/5280 Rok: 30. lipnja 2023. Na temelju članka 7. stavka 1. Pravilnika o uvjetima i načinu ostvarivanja prava na novčanu potporu za podmirenje dijela troškova prijevoza za redovite studente s invaliditetom ( Narodne novine, broj 23/15 ), ministar znanosti i obrazovanja donosi  Odluku o visini iznosa novčane potpore za podmirenje dijela troškova prijevoza za redovite studente s invaliditetom za akademsku godinu 2022./2023.  uza zahtjeve za ostvarivanje prava na novčanu potporu za podmirenje dijela troškova prijevoza za akademsku godinu 2022./2023. Potrebna dokumentacija za ostvarivanje prava na novčanu potporu prijevoza šalje se poštom, na adresu: Ministarstvo znanosti i obrazovanja Donje Svetice 38, 10 000 Zagreb, s naznakom „Za potporu prijevoza studenata s invaliditetom“. Za sva dodatna objašnjenja studenti mogu poslati upit na službenu e-mail adresu: prijevoz-potpore@mzo.hr  ili kontaktirati telefonom: 01/4594-228.
28.04.2023
Anksioznost tj. tjeskoba je stanje koje se očituje osjećajem tjeskobe, ustrašenosti, straha sve do panike, uz psihomotornu (tjelesna) napetost i unutrašnji nemir, te postojanje osjećaja kao da će osoba “eksplodirati”. Tijekom života svi iskusimo anksioznost. Ona se može javiti u različitim situacijama, ovisno o tome kako ih doživimo. Na radionici će biti riječ o određivanju pojma anksioznosti i tipovima anksioznih poremećaja (panika, socijalna fobija, GAD, OCD). Moći ćete saznati više o simptomima, rasprostranjenosti, genetskim i biološkim faktorima u podlozi. Za kraj  ćete se upoznati sa kognitivno-bihevioralnim tretmanom anksioznih poremećaja, ciljevima tretmana, tehnikama i evaluacijom. Radionica će se održati 04.05.2023. od 18-19,30h u učionici P3 na Filozofskom fakultetu Split (Poljička 35). Namijenjena je studentima i zaposlenicima Sveučilišta u Splitu. Zbog ograničenog broja sudionika obavezne su prijave na obrazac:  https://forms.gle/WXK8AvdsGx3w6E8s5 . Organizatori radionice su Centar za savjetovanje studenata Filozofskog fakulteta Split te Ured za upravljanje karijerama Sveučilišta u Splitu. Voditeljica radionice je Dina Klarić, zaposlena u Osnovnoj školi Sućidar u Splitu kao stručni suradnik - psihologinja savjetnica. Završila trogodišnju edukaciju iz Realitetne terapije, Grupnu superviziju psihosocijalnog rada, 3"O" – Obrazovanje o Ovisnosti, edukaciju Kreativnim aktivnostima kreiramo odgoj "Kako" temeljenim na NLP tehnikama, edukacijsku radionica iz Art terapije za stručnjake, Praktikume iz bihevioralno-kognitivnih terapija I i II, trenutno na superviziji iz BKT-a. volontira u Studentskom savjetovalištu pri Filozofskom fakultetu u Splitu, a odnedavno član Tima za krizne psihološke intervencije.
21.04.2023
Često se nađemo u situacijama u kojima ne uspijevamo zadovoljiti vlastite potrebe. Ako to stanje potraje dugo vremena, ulazimo u dugotrajno stanje neugodnih emocija koje se isprepliću, pojavljuju bez najave i zbunjuju nas. Pojava neugodne emocije (straha, frustracije, dosade, tuge, srama, razočarenja, ljutnje…) prvi je znak da u okolini ne uspijevamo pronaći način kako dobiti ono što nam je potrebno. Prvi korak u kontroli emocija je trenutak kada prepoznamo da doživljavamo neugodnu emociju i da ona izlazi iz neusklađenosti onoga što mi želimo u odnosu na ono što nam okolina nudi. U osnovi svega je razumijevanje cjelokupnog ponašanja. Na radionici ćete saznati više o svemu tome kao i o nastavku strategije kontrole emocije.   Radionica će se održati 27.04.2023. od 18:00 -19:30h u učionici P3 na Filozofskom fakultetu Split (Poljička 35). Namijenjena je studentima i zaposlenicima Sveučilišta u Splitu. Zbog ograničenog broja sudionika obavezne su prijave na obrazac: https://forms.gle/RQB2WkigvVcQBJZZ9 Organizatori radionice su Centar za savjetovanje studenata Filozofskog fakulteta Split te Ured za upravljanje karijerama Sveučilišta u Splitu. Voditeljica radionice je Marijana Petrić Maršić, diplomirana psihologinja s dugogodišnjim iskustvom rada u sustavu odgoja i obrazovanja. Nakon različitih edukacija (realitetna terapija, savjetodavne vještine, rad sa asocijativnim kartama, medijacija...) započela je sa edukacijom iz kognitivno-bihevioralne terapije koju privodi kraju. Primarni profesionalni interes je savjetodavni/psihoterapijski rad sa mladima i odraslima te radionički rad s mladima.   
14.04.2023
U radionici Problem solving  upoznat ćete se sa najučinkovitijom strategijom rješavanja problema i donošenja odluka. Tehnika rješavanja problema jedna je od najučinkovitijih načina kako pronaći rješenje u situacijama kada osjećamo da smo zapeli, da se ne snalazimo ili imamo osjećaj da ništa ne možemo napraviti. Takve situacije mogu uzrokovati nesigurnost, teže suočavanje sa svakodnevnim situacijama, smanjiti samopouzdanje i samopoštovanje, ali i utjecati na razvoj depresije, anksioznosti i/ili drugih teškoća mentalnog zdravlja. Problem solving tehnika je jedan od načina kako dobiti novu perspektivu za određenu situaciju te iznjedriti neka rješenja koja nam do sada nisu padala na pamet. Organizatori radionice su Centar za savjetovanje studenata Filozofskog fakulteta Split te Ured za upravljanje karijerama i Centar za cjeloživotno obrazovanje Sveučilišta u Splitu. Radionica će se održati 20.04.2023. od 18.00 -19.30h u učionici P3 na Filozofskom fakultetu Split (Poljička 35) te je besplatna i otvorena za javnost a održava se u sklopu 17. tjedna cjeloživotnog učenja. Zbog ograničenog broja sudionika obavezne su prijave na obrazac: https://forms.gle/Z5oAyKR6GiTJJukd7  Voditeljica radionice je Marijana Petrić Maršić, diplomirana psihologinja s dugogodišnjim iskustvom rada u sustavu odgoja i obrazovanja. Nakon različitih edukacija (realitetna terapija, savjetodavne vještine, rad sa asocijativnim kartama, medijacija...) započela je sa edukacijom iz kognitivno biheviralne terapije koju privodi kraju. Primarni profesionalni interes je savjetodavni/psihoterapijski rad sa mladima i odraslima te radionički rad s mladima.
06.04.2023
Sukobi su dio osobnog iskustva svakog čovjeka te su normalan i sastavni dio odnosa između dvije osobe. Iako sam naziv sukob uglavnom nosi negativne asocijacije, sukobi nisu nužno loši te često mogu biti važna prekretnica i odrednica budućih događanja. Kako bi naši sukobi bili zdravi i pozitivni potrebno je savladati određene vještine konstruktivnog i nenasilnog rješavanja sukoba kroz koje ćemo vas provesti kroz novu radionicu iz ciklusa Vještine za mentalno zdravlje pod nazivom Upravljanje sukobima . Organizatori su Centar za savjetovanje studenata Filozofskog fakulteta Split te Ured za upravljanje karijerama i Centar za cjeloživotno obrazovanje Sveučilišta u Splitu Radionica će se održati 13.04.2023. od 18-19,30h u učionici P3 na Filozofskom fakultetu Split (Poljička 35). Zbog ograničenog broja sudionika obavezne su prijave na obrazac: https://forms.gle/xEnsEjq87GkeSLUDA Voditeljica radionice je Antonia Peroš, psiholog i psihoterapeut te voditeljica Ureda za upravljanje karijerama Sveučilišta u Splitu. U okviru svog radnog mjesta niz godina savjetuje studente te organizira i vodi radionice na temu upravljanja karijerama, komunikacijskih vještina, upravljanja stresom te općenito poticanja mentalnog zdravlja.
30.03.2023
Povećana razina stresa izazvana stalnim brigama o problemima može imati negativne posljedice i na tijelo i na psihološko stanje. Izazovi studentskog života i užurbane svakodnevnice često drže stres na visokoj razini. Nažalost, najčešće ne možemo ukloniti izvore stresa, ali možemo promijeniti način na koji se nosimo s njim. Istraživanja su pokazala da samo nekoliko minuta odmora i relaksacije, u periodima tijekom radnog dana, bitno smanjuje umor i pomaže uspješnom držanju stresa pod kontrolom. Slijedom navedenog, osmislili smo radionicu u kojoj ćemo vas provesti kroz nekoliko najpoznatijih tehnika za opuštanje, koje čete lako moći savladati i primjenjivati kasnije u svakodnevnici. Radionica će se održati 05.04.2023. od 18-19,30h u učionici P3 na Filozofskom fakultetu Split (Poljička 35). Namijenjena je studentima i zaposlenicima Sveučilišta u Splitu, a zbog ograničenog broja sudionika obavezne su prijave na obrazac: https://forms.gle/P7iLj8QuFSRRhQWs9 Voditeljica radionice je Antonia Peroš, psiholog i psihoterapeut te voditeljica Ureda za upravljanje karijerama Sveučilišta u Splitu. U okviru svog radnog mjesta niz godina savjetuje studente te organizira i vodi radionice na temu upravljanja karijerama, komunikacijskih vještina, upravljanja stresom te općenito poticanja mentalnog zdravlja.
23.03.2023
Strah od javnog nastupa jedan je od najčešće doživljenih strahova. Studenti se tijekom svog obrazovanja često nalaze u situacijama gdje moraju prezentirati seminare, iznositi svoje mišljenje pred većim brojem ljudi ili imaju usmene ispite, pri čemu im trema stvara veliku prepreku i negativno utječe na izvedbu. Različite vrste javnih nastupa su neizbježne i kasnije u životu i radu, zbog čega je od velike važnosti raditi na svojim vještinama vezanima za ovo područje. Na radionici „Upravljanje tremom u javnim nastupima“ možeš dobiti primjenjive i praktične alate za nošenje s komunikacijskim izazovima vezanim za bilo koju vrstujavnog nastupa. Imati ćeš priliku naučiti kako kompenzirati vlastite nedostatke te dobiti smjernice kako se kvalitetno pripremiti i upravljati tremom. Radionica će se održati 29.03.2023. od 18-19,30h u učionici P3 na Filozofskom fakultetu Split (Poljička 35). Namijenjena studentima i zaposlenicima Sveučilišta u Splitu, a zbog ograničenog broja sudionika obavezne su prijave na obrazac: https://forms.gle/CQKPYA5iyUX84tgB6  . Voditeljica radionice je Antonia Peroš, psiholog i psihoterapeut te voditeljica Ureda za upravljanje karijerama Sveučilišta u Splitu. U okviru svog radnog mjesta niz godina savjetuje studente te organizira i vodi radionice na temu upravljanja karijerama, komunikacijskih vještina, upravljanja stresom te općenito poticanja mentalnog zdravlja.
16.03.2023
Često zaboravljaš važne dogovore, datume i obaveze? Sve radiš u zadnji tren i čini ti se da nikada nemaš vremena? Ili planiraš previše i često moraš odustati od nekih planova? Rješenje ovih problema možeš potražiti na prvoj radionici ciklusa vještine za mentalno zdravlje na temu Upravljanje vremenom. Upravljanje vremenom je zapravo upravljanje sobom, a radi se o znanju, vještinama i ponašanju koja pomažu što efikasnije iskoristiti vrijeme, tj. postići bolje rezultate s manje utrošenog vremena. Na radionici ćeš imati priliku osvijestiti različite probleme s organizacijom vremena i posljedice loše organizacije, prepoznati svoje "kradljivce vremena", upoznati različite strategije planiranja vremena te tehnike za pridržavanje plana. Radionica će se održati 22.03.2023. od 18-19,30h u učionici P3 na Filozofskom fakultetu Split (Poljička 35). Broj sudionika je ograničen pa osiguraj svoje mjesto prijavom na obrazac koji se nalazi na linku: https://forms.gle/rhaoqSHHx3VF7GDK8 . Voditeljica radionice je Antonia Peroš, psiholog i psihoterapeut te voditeljica Ureda za upravljanje karijerama Sveučilišta u Splitu. U okviru svog radnog mjesta niz godina savjetuje studente te organizira i vodi radionice na temu upravljanja karijerama, komunikacijskih vještina, upravljanja stresom te općenito poticanja mentalnog zdravlja.
27.02.2023
Asistent Bruno Barać je održao edukacijske radionice ( 25.01, 08.02. i 17.02) na temu anksioznosti koje su uključivale grupni susret sa studentima gdje su spoznali vlastite načine suočavanja sa anksioznošću te se detaljno upoznali sa različitim vrstama anksioznosti.
29.09.2022
Dana 28. rujna 2022. godine na svečanoj sjednici Filozofskog fakulteta u Splitu,  Centru za savjetovanje studenata FfSt  dodijeljeno je Posebno priznanje dekanice za kontinuirano i predano pružanje podrške i pomoći studentima u akademskom području i unapređenju mentalnog zdravlja . Svim članovima i članicama Centra zahvaljujemo na predanom radu za dobrobit naših studenata i studentica. prof.dr.sc . Maja Ljubetić doc.dr.sc . Katija Kalebić Jakupčević    
28.10.2021
Fiolozofski fakultet i Centar za savjetovanje studenata: edukativni film protiv diskriminacije i uznemiravanja na Sveučilištu u Splitu