Centar za istraživanje i edukaciju u području ljudskih prava
Članovi:
Izv. prof. dr. sc. Marita Brčić Kuljiš (voditeljica Centra)
Izv. prof. dr. sc. Bruno Ćurko
Izv. prof. dr. sc. Marija Lončar
Izv. prof. dr. sc. Gordan Matas
Dr. sc. Blanka Čop, Pravni fakultet
Dr. sc. Anita Lunić
Ivana Dizdar, naslovna asistentica Odsjek za hrvatski jezik
Vedrana Premuž Đipalo, ravnateljica Etnografskog muzeja Split
Franciska Dujmović, mag. fil.
O Centru
Ljudska prava upisana u Deklaraciju o ljudskim pravima iz 1948. godine predstavljaju najveći civilizacijski doseg koji se očituje u prepoznavanju i priznavanju čovjeka kao temeljne jedinice dostojanstva iz kojeg onda proizlaze sva prava i odgovornosti.
” Gdje počinju ljudska prava? U malim mjestima blizu doma, tako malima da ih se ne vidi na kartama svijeta. Ipak ta mjesta čine svijet pojedinca – susjedstvo u kojem živi, škola ili fakultet kojeg pohađa, tvornica, farma ili ured u kojem radi. To su mjesta gdje svaki muškarac, žena i dijete traži jednaku pravdu, jednaku šansu, jednako dostojanstvo bez diskriminacije. Ukoliko ta prava ne znače ništa tamo, onda malo znače bilo gdje drugdje. Bez djelovanja građana kojima je stalo da ih ostvaruju blizu svoga doma, uzalud ćemo tražiti napredak u širem svijetu.” (Eleanor Roosevelt)
U navedenom citatu pronalazimo polazište u kojem se korijeni potreba za osnivanjem Centra za istraživanje i edukaciju pri Filozofskom fakultetu.
Polazište koje svjedoči kako bi svatko od nas, svugdje i uvijek, trebao biti zagovornik i jamac ljudskih prava.
Ljudska prava nisu nešto apstraktno, strano ili nejasno, već je riječ o vrijednostima koje prožimaju sve aspekte i dimenzije ljudskog života kao takvog. Riječ je o pravima koja pripadaju svakom čovjeku samim činom rođenja, dakle ulaskom u svijet ljudi, te ih kao takve trebamo razumjeti, ali i čuvati.
Ciljevi Centra
Temeljni cilj Centra je provoditi znanstveno-istraživački rad i organizirati edukacije u području ljudskih prava. Postizanje navedenog cilja ostvarit će se uspostavom mreže znanstvenika i istraživača putem unutarsveučilišne, međusveučilišnu i međunarodne suradnje, pokretanjem znanstveno-istraživačkih projekata; organiziranjem znanstvenih i stručnih skupova te drugih događanja; održavanjem pozvanih predavanja relevantnih stručnjaka itd. Kroz sve navedene aktivnosti poseban naglasak će biti stavljen na uključivanje studenata s ciljem podizanja svijesti o ulozi i važnosti ljudskih prava u svakodnevnom životu.
Znanstveno-istraživačke kao i edukativne aktivnosti pokrivat će tematski sva područja ljudskih prava, ali s posebnim naglaskom na specifična ljudska prava kao što su prava osoba s invaliditetom, prava djece, prava žena, prava nacionalnih manjina, prava seksualnih manjina, prava izbjeglica te ljudska prava koja nisu obuhvaćena postojećim generacijama ljudskih prava, a rezultat su tehnološkog razvoja, informacijsko-komunikacijske tehnologije, uspostave kibernetičkog prostora, umjetne inteligencije itd.