MENU
021 32 92 84

Poljička cesta 35, Split

MENU

ZNANSTVENO-ISTRAŽIVAČKA DJELATNOST FILOZOFSKOG FAKULTETA U SPLITU

Znanstveno-istraživačka djelatnost ključni je segment u radu visokoobrazovne institucije. Od svog je osnutka Filozofski fakultet u Splitu imao za cilj svoje zaposlenike poticati na znanstveno-istraživačku produktivnost, koja je preduvjet kvalitetnom nastavnom angažmanu te znanstvenom i stručnom napredovanju. Kao jedan od glavnih stupova razvoja Filozofskog fakulteta u Splitu, znanstveno-istraživačka djelatnost, između ostalog, omogućava međusobnu povezanost različitih znanstvenih disciplina te potiče suradnju i s drugim znanstvenim institucijama u zemlji i inozemstvu.

Od samog osnutka fakulteta 2005. godine, Fakultet sudjeluje u nizu domaćih i stranih projekata, kao i u drugim oblicima znanstvene nacionalne i međunarodne suradnje. Znanstveni okvir Filozofskog fakulteta ne ograničava se na pružanje podrške za provođenje nastavno-pedagoškog procesa, već uključuje i istraživački rad koji je od nacionalnog značaja jer doprinosi stjecanju znanja o Hrvatskoj, njezinoj kulturi, povijesti, književnosti, kao i o drugim znanstvenim disciplinama. Svojim znanstvenim radom Filozofski fakultet uključuje se u razvoj humanističkih i društvenih znanosti u zemlji i inozemstvu.

Filozofski fakultet u Splitu broji danas preko 140 znanstvenika, od kojih veliki broj sudjeluje u nacionalnim i međunarodnim projektima, te uredništvima raznih časopisa. Rezultati istraživačkog rada znanstvenika Filozofskog fakulteta očituju se u brojnim znanstvenim člancima, monografijama, sveučilišnim udžbenicima i drugim publikacijama.

Osim toga, Filozofski fakultet razvio je i vlastitu izdavačku djelatnost u okviru koje djeluju i sljedeće serijske publikacije: Školski vjesnik  - časopis za pedagogijsku teoriju i praksu (A2) te Zbornik radova Filozofskog fakulteta u Splitu (A1). Studenti Filozofskog fakulteta također su aktivni na polju izdavaštva, i to sa dvije studentske publikacije: The Split Mind - višejezični časopis za književnost i kulturu, Humanist - časopis studenata Filozofskog fakulteta u Splitu te Pleter - časopis studenata povijesti i povijesti umjetnosti. 


POVJERENSTVO ZA ZNANOST

Nakon postupka reakreditacije Fakulteta 2014. godine ustanovljeno je kako je dugoročna strategija za znanstveni razvoj nužna okosnica znanstvene produkcije Fakulteta. U tom su pogledu poduzete sljedeće mjere: osnovano je Povjerenstvo za znanost, „tijelo Fakulteta koje skrbi i nadzire znanstveno-istraživačku djelatnost Fakulteta, promiče i potiče znanstveni i istraživački rad i razvoj znanstveno-istraživačkog  kadra“ i koje je definiralo prijeko potrebne kriterije za vrednovanje znanstvene izvrsnosti te smjernice za razvoj znanstveno-istraživačke djelatnosti Fakulteta u vidu Strateškog programa znanstvenih istraživanja za razdoblje 2021. – 2025. Rad Povjerenstva reguliran je Pravilnikom o radu povjerenstva za znanost.

 

Članovi Povjerenstva za znanost u mandatnom razdoblju 2023./2024. - 2025./2026.:

 1. doc. dr. sc. Nikša Varezić, prodekan za znanost i međunarodnu suradnju, 
 2. izv. prof. dr. sc. Antonela Marić, predstavnica Odsjeka za talijanski jezik i književnost,
 3. izv. prof. dr. sc. Marko Rimac, predstavnik Odsjeka za povijest,
 4. izv. prof. dr. sc. Darko Hren, predstavnik Odsjeka za psihologiju,
 5. izv. prof. dr. sc. Katarina Lozić Knezović, predstavnica Odsjeka za hrvatski jezik i književnost,
 6. iprof. dr. sc. Tonći Kokić, predstavnik Odsjeka za filozofiju,
 7. doc. dr. sc. Mirjana Semren, predstavnica Odsjeka za engleski jezik i književnost,
 8. prof. dr. sc. Ivana Prijatelj Pavičić, predstavnica Odsjeka za povijest umjetnosti,
 9. prof. dr. sc. Renata Relja, predstavnica Odsjeka za sociologiju,
10. doc. dr. sc. Anita Mandarić Vukušić, predstavnica Odsjeka za pedagogiju,
11. prof. dr. sc. Nikola Glamuzina, predstavnik Odsjeka za učiteljski studij,
12. izv. prof. dr. sc. Marija Brajčić, predstavnica Odsjeka za rani i predškolski odgoj i obrazovanje,
13. prof. dr. sc. Eldi Grubišić Pulišelić, predstavnica Odsjeka za germanistiku.

 


27.10.2023

Filozofski fakultet u Splitu sudjeluje u provedbi Erasmus+ Teacher Academies projekta

Filozofski fakultet u Splitu ponosan je što je dio projekta naziva: „Trans-national STEM teacher education focussing on transversal competence and sustainability education“ (acaSTEMy), koji je započeo s implementacijom u jesen ove godine. Riječ je o projektu financiranom u sklopu Erasmus+ Teacher Academies poziva, gdje je glavni cilj novofinanciranih 11 projekata razviti višejezičnost, jezičnu svijest i kulturnu raznolikost, budući da se projekti naslanjaju na strategiju obrazovanja nastavnika u skladu s prioritetima EU-a u obrazovnoj politici. Implementacija ciljeva strategije dovodi do razvoja jedinstvenog Europskog obrazovnog prostora koji ima zajedničku viziju Europske Unije za sektor obrazovanja i osposobljavanja.

Nositelj projektnog konzorcija s hrvatske strane je Institut društvenih znanosti Ivo Pilar (prof. dr. Josip Burušić), a Filozofski fakultet Sveučilišta u Splitu sudjeluje kao ravnopravni pridruženi partner. Članove konzorcija čini sveučilišta, znanstveni instituti, akademije znanosti, domaće i međunarodne agencije i udruženja za obrazovanje i profesionalno usavršavanje učitelja i nastavnika iz Estonije (University of Tartu – koje je ujedno i projektni koordinator), Finske, Portugala, Turske, Latvije, Mađarske, Njemačke i Estonije.


Erasmus+ učiteljske akademije danas su središnji instrument i program Europske unije usmjeren na učitelje i nastavnike, kojem se Republika Hrvatska uključila kroz AcaSTEMy učiteljsku akademiju. Unutar europskog obrazovnog prostora učiteljske akademije ima za cilj:
•    stvoriti mreže zajednica koje dijele prakse o obrazovanju nastavnika
•    ponuditi tečajeve za nastavnike, module i druge mogućnosti učenja o prioritetima EU-a kao što su učenje u digitalnom svijetu, održivost, jednakost i uključenost
•    razvijati i testirati različite modele mobilnosti u inicijalnom obrazovanju učitelja i kontinuiranom stručnom usavršavanju
•    učiniti mobilnost sastavnim dijelom politike obrazovanja nastavnika u Europi
•    razviti održive odnose između pružatelja obrazovanja učitelja i drugih povezanih skupina. 
O prilikama koje se nude Filozofskom fakultetu u sklopu projekta ćete biti pravovremeno obaviješteni. Rad na aktivnostima unutar ove Erasmus+ učiteljske akademije moguće je pratiti na mrežnoj stranici www.acastemy.eu.


 

Popis obavijesti

DOKUMENTI